Bylinky, ze kterých se používají listy, se sbírají před květem, protože právě tehdy mají listy největší sílu. Meduňka se může sklízet od května do října. Pokud budete pravidelně uštipovat vrcholové lístky (a dávat si je např. do vody s citronem ;), rostlinka se zahustí a déle nepokvete.
Meduňka |
Pro přípravu cca 1,5 l sirupu je potřeba:
- 20 delších stonků meduňky (listy i nať), obecně čím, víc, tím bude sirup intenzivnější
- 1 kg cukru
- 1 sáček kys. citronové nebo 2 bio citrony (nebo alespoň chemicky neošetřené)
- 1,7 litru vody
Vodu převařte a nechte zcela zchladnout. Meduňku velmi nahrubo nasekejte (celý stonek tak na 3 nebo 4 části), ponořte do vody, (přidejte citrony) a nechte 24 - 48 hodin na chladném místě louhovat.
Poté tekutinu zceďte před cedník s plátýnkem, přidejte cukr a kys. citronovou a zahřívejte na mírném plameni dokud se cukr nerozpustí. V průběhu zahřívání důkladně míchejte, aby se cukr u dna nepřichytil. Po rozpuštění cukru ještě 3 min povařte a ihned lijte do připravených lahví. Lahve pak položte tak, aby bylo víčko celé zalité horkou tekutinou. Láhev se tak vzduchotěsně uzavře a vydrží vám na temném místě až do příští sklizně.
Lahve i víčka těsně před použitím stačí vypláchnout vroucí vodou. Mě se osvědčily lahve z IKEA, dobře těsní, jsou za rozumnou cenu a navíc dobře vypadají.
Meduňkový sirup se používá po lžičkách, do čaje nebo jako limonáda. Pomáhá při nadýmání a žaludečních křečích, zmírňuje nechutenství a nachlazení. Meduňka má úžasné uklidňující účinky, takže pomáhá při neurózách, migréně, závratích a úzkosti. Bude se vám po ní také výborně spát.
Sirup z meduňky má krásně zlatavou barvu, světlounce žlutý je sirup z květů černého bezu.
Meduňkový a bezový sirup |
Žádné komentáře:
Okomentovat