sobota 28. října 2017

Špachtlování I.

Vyšetřovací špachtle jsou úžasná věc. Dají se použít k všelijakým aktivitám tak jak jsou a když vás to už omrzí, můžete s nimi a z  nich začít tvořit. Za pár korun je dostanete prakticky v každé lékárně, v balení je obvykle 100 ks, takže máte spoustu možností, co s nimi vymyslet. 

My jsme využili deštivého odpoledne a strávili špachtlováním víc než tři hodiny. 
Nejdříve jsme je rovnali různě na sebe a za sebe, házeli jimi a strkali je zpět do půvoední krabičky, která to ale samozřejmě nevydržela. Takže jsem vylovila jinou, pevnější a společně s Matýskem jsme ji polepili barevným papírem. 

Původně to byla krabice od bot

Do dna jsem odlamovacím nožem vyřízla dírky, do kterých špachtle přesně sedli a další prima aktivita je na světě. 

Vyříznuté dírky je potřeba ještě začistit nůžtičkami

Po pár  minutách v provozu bylo ale vidět, že by to dírky dlouho nevydržely, takže jsem je všechny ještě oblepila pevnou izolepou. Nevypadá to nijak esteticky, ale funguje to. Příště bych povrch nejdřív celý izolepou přelepila a teprve potom vyřízla škvírky.



Další, ale určitě ne poslední, co ze špachtlí máme, jsou minipuzzle. Opravdu mini, protože každý obrázek se skládá jen ze dvou dílků. Obrázky jsem malovala fixy Decor Pen, pěkně na dřevě drží, nerozpíjí se, výborně kryjí. 


Minipuzzle ze špachtlí


 Obrázky jsme vymýšleli společně, podle toho, co Matýsek umí říct nebo znakovat. A ano, je tam i psí bobek.




A když hraní končí, špachtle se pěkně vejdou do krabičky, rozdělené do zagumičkovaných hromádek. 


Já jsem tomu úplně propadla, takže tímto to rozhodně nekončí...



5 tipů, jak si usnadnit fungování s 1,5leťákem (a nejen jím)

Brzy to bude 18 měsíců, co nám život udělal kotrmelec a přinesl nám Matýska. Postupně jsme si našli způsoby, věci, tipy, jak společně fungovat, abychom byli všichni co nejvíc spokojení. Chtěla jsem se o ně podělit, třeba to někomu přijde vhod :)

1. Zdvojení věcí

Od jisté doby se u nás doma vyskytují dva trychtýře, dva kartáče na vlasy, dvě peněženky (+ tátova), dva kufříky s nářadím, dva smetáčky a dvě lopatky, dvě konvičky, dvě sázecí lopatky, dva svinovací metry atd... Proč? Mládě chce dělat to.co my. PŘESNĚ to co my. Takže žádné dětské nářadí, dětský smetáček... Vše musí být funkční a nejlépe prakticky identické. Každý máme svoje a můžeme s tím pracovat najednou.

2. Čím víc drobných věcí, tím líp

Mistička plná žaludů, hromádka klacíků, hrst hřebíků, kelímek skleněnek, skalka s oblázky, vyloupaný hrášek... to všechno se dá vysypat, znovu dát do mističky, nabrat do dlaní a po jednom sypat na zem, zkoušet, kolik toho zvládne nabrat najednou do dlaně, přesýpat z misky do misky a v neposlední řadě házet kamkoli. Prostě hromádka věcí umožňuje hromadu zábavy.

3. Krmení kachen, ryb, holubů a spol.

Neznám dítě, které by nerado házelo kousky čehokoli komukoli. Velmi vám usnadní, když si zbytky doma nakrájíte na kostičky, kolečka, kousíčky a pak už jen distribuujete mezi házeče. Čím menší kostičky, kolečka, kousíčky, tím víckrát mohou házeči házet ;)
Nejčastějším krmivem je pečivo, ale pozor, i když ho žerou, vodním ptákům příliš nesvědčí, čerstvé by mohlo způsobit i jejich úhyn. Zkuste raději zbytky zeleniny, ta je blíž jejich přirozené potravě. Zbytky z kuchyně jako jsou slupky od mrkve, petržele nebo celeru jim přijdou vhod, stejně tak nadrobno nakrájené listy kedluben, květáku, brokolice apod. Nebo si můžete koupit speciální granule pro vrubozové ptáky. Seženete je v obchodech s chovatelskými potřebami a stojí pár korun. Další info najdete třeba tady.
TIP: Nechoďte kachny krmit dřív než v deset. Jsou to ranní spáči a nemuseli byste je potkat. 

4. Suchý šampon
Kdyby bylo po mém, člověk, který vynalezl suchý šampon, by dostal Nobelovku! S dětmi není nikdy času nazbyt a nemůžu si dovolit a ani nechci trávit čas mytím vlasů každý druhý den. Díky suchému šamponu se mi daří interval posunout i o dva celé dny, takže o 100 % (není statistika nádherná?) ;)
Pryč jsou časy, kdy tento vynález byl k dostání jen jako pudr. V současnosti v dtrogerii najdete suché šampony ve spreji od mnoha výrobců. Každému sedne něco jiného, vyzkoušela jsem jich několik a zakotvila u Dove.

5. Svorky na ponožky
Je to drobnost, prkotina, ale ušetří spoustu času, při hledání druhé ponožky v koši se špinavým prádlem, při věšení i při párování suchých ponožek.



Krabička na poklady

Cestujeme vlakem. Rádi. Ne příliš často, za to dost daleko, takže se nám někdy povede za cestu nasbírat čtyři i více dětských jízdenek (z každého vlaku jednu). Podle mého je to od ČD prima věc. Jízdenky jsou barevné, často se zvířátky (minimálně slon tam je vždycky, často i pes) a básničkami. Různých jízdenek je spousta, můžete je sbírat podle čísel. Tak jsem Matýskovi začala sbírat a řešila, kam je vhodně uložit, aby si s nimi mohl časem sám hospodařit. A když jsem zase jednou hledala něco dobrého ke kávě, byla jsem překvapená, že mě to nenapadlo hned. Krabička od Toffifee má přesně ten správný rozměr :)


Pak už stačilo jen pár barevných papírů, raznice, nůžky a lepidlo a krabička na poklady, v našem případě na jízdenky, je na světě.


neděle 22. října 2017

Štěrchátko

Doma hodně zpíváme a tak začínáme dávat dohromady hudební nástroje pro synka. Prvním a jednoduchým, s jehož výrobou mi malý pomáhal, je rachtátko/štěrchátko za roličky od toaletního papíru.

štěrchátko z roličky od toaletního papíru

Pomůcky a materiál:
  • rolička od toalpapu 
  • odstřižky papíru nebo látky, případně pastelky, voskovky, fixy
  • něco, co bude rachtat
  • sešívačku
  • tyčinkové lepidlo


Roličku od toalpapu ozdobte podle vlastní/dětské fantazie. My jsme si vybrali odstřižky látky, které jsme jednoduše nalepili. Roličku z jedné strany smáčkněte a sešijte sešívačkou na třech místech.


Dovnitř nasypte hrstku něčeho, co bude rachtat. My jsme použili tzv. klokočí, semena klokoče zpeřeného, které jsme nasbíraly v parku. Jsou malá, kulatá, tvrdá a krásně rachtají. Stejně dobře poslouží např. fazole, kamínky, drobné žaludy nebo korálky. Poté roličku smáčněte na druhém konci v opačné ose a opět sešijte.

A netradiční hudební nástroj je hotový :)



3 2 1 sušenky

Jednoduché, rychlé, hravé, zdravé a neuvěřitelně variabilní jsou 3 2 1 sušenky. 
3:2:1 je poměr surovin, který když dodržíte, můžete libovolně kombinovat různé suroviny a najít si kombinaci, která bude vašim dítkům nejvíc chutnat.

Batolecí sušenky

Recept je skutečně jednoduchý:
  • 3 díly mouky
  • 2 díly ovoce 
  • 1 díl tuku
Takže např.: 210 g mouky, 140 g ovoce, 70 g tuku.


Podle toho, jaké suroviny zvolíte, budou sušenky vhodné pro děti různého věku.
Pro kojence např. kukuřičná mouka, strouhaná mrkev (nebo jablečné pyré nebo banán) a kokosový tuk (příp. máslo).

Pro batolátka můžete více kombinovat. U nás teď frčí kokosová mouka, kterou jsem namíchala se špaldovou, přidala rozmačkaný banán a zavařené rozvařené nedoslazované meruňky a kokosový olej. Zavařované nedoslazované meruňky jsou ale dost kyselé, takže ještě lžíci kokosového cukru a výborné sladkokyselé sušenky jsou na světě.

Vzniklé těsto má konzistenci zhruba jako linecké. Těsto rozválejte a vykrajujte tvary, které mají děti rády. U nás jsou teď hitem kladívka a klíče, následované zvířaty. 
Pečte cca 10-15 min na 175 °C.

Sušenky pro děti

Do sušenek můžete přidat cokoli vás napadne, co máte zrovna doma, nebo na co máte chuť. Jen je potřeba dodržet poměr 3:2:1. K množství ovoce můžete případně přidat i něco na doslazení, sirup (např. rýžový nebo datlový) nebo samozřejmě i cukr (kokosový, třtinový). Ozkoušené příchuti: banán, hruška a skořice, banán a kokos. 

Dobrou chuť!





pátek 13. října 2017

Stojánek na tužky

Není jednoduché trávit s dětmi deštivé dny doma, aby z bytu neudělaly kůlničku na dříví. U nás frčí malování. Silné trojhranné pastelky jsou úžasný vynález, který si nemůžu vynachválit. Naše mládě (17 m) si s nimi vyhraje a potřebovali jsme vyřešit, kam je zvládne sám uložit, aby to bylo funkční a zároveň oku lahodící. A když se na výrobě může dítko i podílet, je to vlastně výborný plán.


Stojan na pastelky

Co je k tomu potřeba:
  • plechovka (od Cara, MIXITu, Cappuccina apod.)
  • různobarevné ostřižky měkkého papíru
  • černý fix
  • nůžky, lepidlo
  • izolepa

Konečně jsem našla využití pro spousty odstřižků barevných papírů, které se mi nechtělo vyhazovat, protože nebyly ještě dostatečně malé, ale zároveň ani dost velké na další scrapbookové tvoření.

Výroba je neuvěřitelně jednoduchá.


Nastříhané kousky barevných papírů nalepujte různě přes sebe na pikslu. Tvrdší papíry nejsou vhodné, protože se odlepují, jak je piksla oblá. Pokud je ale chcete používat, stačí každý kousek déle podržet, aby lepidlo už začalo zasychat. Stačí klasické tyčinkové lepidlo Kores. Po překrytí celé plochy nechte lepidlo zaschnout. Černým fixem pak přes spoje kreslete krátké čárky, vznikne tak dojem ručně sešívaných záplat.
Nakonec jsem celé dílo ještě přelepila izolepou, aby se rožky dílků neodlepovaly. 

 
Záplatovaný stojánek