Na balkon nám začali létat sýkorky. Skoro bych se vsadila, že jsou to ty stejné jako vloni. Naučily se, že tu mají přes zimu vždycky něco dobrého do zobáčku a jak se blíží ta letošní zima, přišly se podívat, jestli se u nás nic nezměnilo.
Krmítko |
A nezměnilo. Krmítko je připravené už od konce října, slunečnice nasypaná a kočička zavřená doma. Proč naše krmítko připomíná Alcatraz? Příčky slouží jako bidýlka pro ptačí drobotinu a zároveň brání holubům. Těch je ve velkém městě spousta a takhle je podporovat nechceme.
Do krmítka dáváme téměř výhradně slunečnici, i když tam patří i další nejrůznější sypaná semena - sezam, len, mák, řepka, buráky, vlašské ořechy nebo zrní. Kromě toho třeba i ovesné vločky nebo nastrouhaná zelenina či ovoce.
V žádném případě do krmítka nepatří nic zkaženého nebo plesnivého. Obecně platí, co byste si nedali vy, nedávejte ani ptáčkům. Kromě toho ani nic slaného nebo kynutého. Ptáčkům to nedělá dobře.
Odměnou vám budou pravidelní věčně hladoví návštěvníci. K nám s na brněnském sídlišti pravidelně létají sýkorky koňadry, modřinky a letos i uhelníček, brhlíci, pěnkavy a letos i dlask. Občas se objeví i strakapoud.
Pokud se vám nechce listovat v tlustých atlasech zvířat nebo hledat na internetu, je dobrém mít někde po ruce jednoduchý výtah jen o ptácích, které v zimě na krmítku můžete potkat. Jeden takový vydal brněnský Rezekvítek a nám se moc líbí. Je jasný, přehledný, pěkně barevný, snadno dostupný na e-shopu. Jen drobná nedokonalost je u druhů, kde je výrazný pohlavní dimorfismus (sameček je jinak zbarvený než samička, např. dlask), chybí tam obrázek samičky.
Ptáci na krmítku |
Žádné komentáře:
Okomentovat